Máme tříměsíční štěně a začal oškrabávat a jíst omítku, chybí mu vitamíny?
  Štěně ve věku 3 měsíců se nachází na počátku rychlého tělesného růstu. V tomto období se začínají vyměňovat zuby dočasné, tzv. mléčné za zuby trvalé. Výměna chrupu trvá do 7. měsíce života. Hlavní růst probíhá u většiny psů do konce prvního roku života, ovšem u velkých plemen až 2 roky. Růst a výměna chrupu mají vysoké požadavky na správný poměr živin, minerálů a vitamínů ve stravě. Tyto požadavky jsou různé v závislosti na věku, plemeni, resp. předpokládané hmotnosti psa v dospělosti, výživě a eventuelně na předcházejícím onemocnění psa.

Štěňata by měla dostávat kompletní stravu buď ve formě průmyslově vyráběných krmiv nebo správně vyváženou stravu připravovanou doma. Nejdůležitějšími parametry jsou energie, obsah bílkovin a poměr minerálů a vitamínů. V žádném případě zde neplatí, že lépe je více než méně! Potřeby různých jedinců mohou být individuální. Na trhu je k dostání velké množství výživových doplňků různého složení a bohužel také různé kvality. Některé vitamíny je snadné předávkovat, čímž starostlivý majitel natropí větší potíže než jsou ty, kterým chtěl původně předcházet.

   U velkých plemen psů je důležité dosáhnout rovnoměrného růstu, tedy dodržovat doporučené dávkování krmiva a zvíře nepřekrmovat. Kvalitní granulovaná krmiva mají poměry živin vyvážené a pokud štěně nemá obtíže, není vhodné minerální nebo vitamínové přídavky podávat. Také kontrola pohybového režimu štěněte a zátěže je zásadní.
Potíže způsobené nedostatky ve výživě nemusí být výrazné ani trvalé. Mohou začínat olizováním omítky, pojídáním hlíny a kamenů, v pokročilejší fázi se projevují jako špatné postavení ušních boltců, kulhání, prošlap pacek, záněty kostí, onemocnění kloubů nebo dokonce trvalé postojové a pohybové abnormality.

   Při jakýchkoli pochybnostech je lepší navštívit veterinárního lékaře, který klinickým vyšetřením případně doplněným o biochemické vyšetření krve určí, zda je růst vašeho štěňátka optimální. Podle potřeby vám doporučí výživový doplněk vhodný pro vaše štěňátko nebo ve vážnějších případech zahájí léčbu.

MVDr. Hana Kozová za kolektiv Veterinární kliniky Hruškovi Doksy
O D B O R N É   Č L Á N K Y :
VETERINÁRNÍ  ORDINACE  MIMOŇ
VETERINÁRNÍ  KLINIKA  DOKSY
MVDr. Janka Hrušková • MVDr. Jan Hruška
© Copyright 2020 | DoksyVet s.r.o.| All Rights Reserved | Designed by Lugaru design
JAK SPRÁVNĚ VYTÁHNOUT ZVÍŘETI KLÍŠTĚ:
Hrozí zvířatům onemocnění z kousnutí klíštětem?
   Správně vytáhnout klíště je možné pomocí speciální plastové pinzety, karty nebo háčku na vytahování klíšťat. V žádném případě klíště nemazat různými olejíčky nebo jinými přípravky, protože dojde k udušení klíštěte a následně může nastat vypuzení obsahu trávicího traktu do hostitele,čím se výrazně zvyšuje riziko přenosu infekce. Klíště nemačkejte a dle možnosti s ním ani nemanipulujte holýma rukama. Místo po vytažení klíštěte vydesinfikujte běžným desinfekčním prostředkem. Pokud se vám nepodaří vytáhnout klíště celé, není důvod k panice, ze zbytků kusadel celková infekce hostitele již nehrozí, ale může samozřejmě dojít k lokální zánětlivé reakci, kterou je potřeba také řešit, ale zvíře není v ohrožení.
Onemocnění z kousnutí klíštětem je celá řada - lymeská borrelioza, ehrlichióza, bartonelóza, babesióza

MVDr. Hana Kozová za kolektiv Veterinární kliniky Hruškovi Doksy
JAK JE MOŽNÉ ZABRÁNIT ZABŘEZNUTÍ FENY?
Zda existuje nějaká "antikoncepce" pro fenky?
   Na začátku je třeba si rozmyslet, co od feny v oblasti reprodukce očekáváme. Jiný způsob tzv. antikoncepce je vhodný pro výstavní fenky, kterou v budoucnu hodláme zařadit do chovu, jiný pro starší psy nebo křížence. Složitější situace nastává v domácnosti, kde je víc zvířat, včetně psích samců. Pokud je fenka trvale chovaná na zahradě, bývá problém ji po celou dobu hárání uhlídat a často se najde nějaký hrdina schopný překonat nejrůznější bariéry.
Toto je třeba si uvědomit včas, pohlavní zralost může přijít již v 5 měsících věku.

   Je možné podat injekční antikoncepci. Podává se v období pohlavního klidu, tzn. alespoň měsíc před očekávaným obdobím hárání, v intervalu 5 měsíců. Jedná se však o hormony, které mohou negativně ovlivnit další pohlavní cyklus. Navíc tento preparát má bohužel vysoké procento vedlejších účinků a mohou tedy vzniknout i závažné zdravotní komplikace. Pravděpodobnost takových potíží se zvyšuje s opakovanými aplikacemi. Majitel musí zvážit rizika s touto alternativou spojená. Z pohledu veterinárního lékaře musím uvést, že uhlídat fenu během hárání je sice náročné, ale bez výše uvedených rizik.

   Kastrace je řešení jednorázové a definitivní. Zákrok, který není komplikovaný, je ambulantní a následuje mu ještě několik kontrol. Většina fen jej zvládá bez větších obtíží. Provádí se také v období pohlavního klidu, tedy minimálně měsíc před očekávaným háráním nebo stejně dlouhou dobu po něm.

   Chovatelé se často ptají, co dělat, pokud už fena hárat začala. V tom případě již žádné spolehlivé metody nejsou. Tablety, preje, hárací kalhotky atp. mají jen malý efekt a fenku je prostě nutné pečlivě ohlídat.

   V případě nežádoucího nakrytí je zde několik možností, opět v závislosti na různých faktorech. Injekce podané ještě v rámci hárání mají vysoké riziko ovlivnění zdravotního stavu. Po potvrzení březosti ultrazvukem kolem 25. dne od nakrytí je možné aplikovat jiný preparát, zdravotně šetrný, ovšem finančně nákladnější. Toto je však složitější problém a v případě, že budete postaveni před jeho řešení, je lepší konzultovat jej s veterinárním lékařem osobně.

   Ohledně antikoncepce ještě zmíním možnost kastrace psů- samců. Provádí se buď chirurgicky, tedy na trvalo, nebo chemicky implantátem, tam je efekt 6 měsíců.

   Vědci se zabývají vývojem a testováním dalších alternativ řešení tohoto problému. Nové možnosti jsou však zatím ještě hudbou budoucnosti.

MVDr. Hana Kozová za kolektiv Veterinární kliniky Hruškovi Doksy